Bahçe Düzenleme - Peyzaj

  • Bahçe Düzenleme veya Peyzaj
  • Bahçe Düzenleme veya Peyzaj
  • Bahçe Düzenleme veya Peyzaj
  • Bahçe Düzenleme veya Peyzaj
  • Bahçe Düzenleme veya Peyzaj
  • Bahçe Düzenleme veya Peyzaj

Bahçe Düzenleme Peyzaj Nasıl ve Neden Yapılır?

Her bahçe sahibinin ruh halini yansıtır. Kullanılan bitkiler ve çiçekler birer delildir adeta tedarikçisinin haleti ruhiyesi için. Bu nedenle her bahçe başka güzeldir. Her bahçenin kendine has bir havası vardır. Tarzı vardır, kokusu vardır. Kocaeli Rulo Çim olarak bunu iyi bilmekteyiz. Bu nedenle yaptığımız bahçe düzenlemelerinde size yön verirken çizginizi kaybettirmemeye dikkat ediyoruz. Sonuçta bu bahçe sizin ve burada siz yaşayacaksınız. Butik bir hava isterseniz aksesuar seçimini size bırakırız. Modern çizgiler olsun isterseniz mobilyanızı seçebilirsiniz. Hangi bitki nerede olacak siz karar verirsiniz. Bitkilerin ve çiçeklerin türlerini biz gösteririz siz seçersiniz. İşte sizin bahçeniz böyle yeşilllenir ve hayat bulur. Sizin bahçeniz olarak. Biz sadece size yardım ederiz.

Bahçe Düzenleme Peyzaj Nedir?

Peyzaj bir noktadan bakıldığında görüş çerçevesi içine girebilen doğal ve kültürel varlıkların bir arada meydana getirdikleri görünüştür. Dilimize Fransızca’dan yerleşmiştir.

Böyle bakılınca, içinde yaşadığımız dünya, kaldırım taşından çocuk parkına, doğa yürüyüşü yaptığımız dere kenarına, bir müzenin bahçesindeki eserlerin yerleştirilişine, çok katlı bir binanın çevre düzenlemesine, evimizin bahçesi ve rengine kadar hissettiklerimizin gördüklerimize bir yansıması anlamına geliyor.

Çevre Düzenleme ve Peyzaj Aynı Şey Midir?

Çevre düzenlemesi, peyzaj mimarlığının ilgi alanı içindedir. Ressamların yaptığı doğa görünümleri de peyzaj olarak adlandırılır.

Peyzaj resmi, dağlar, ovalar, ağaçlar, nehirler ve ormanları içeren manzaraları betimler. Peyzaj resminde gökyüzü vazgeçilmez bir unsur olarak yer alır. Peyzaj, 15. yüzyıl başlarında Avrupa resim sanatında, daha çok dinsel konulu temalarla ortaya çıkmıştır.

Çin’in geleneksel “saf” peyzaj resim geleneğinde ise, minyatür insan figürü yalnızca bir gözlem noktası olarak yer almakta olup, izleyiciyi deneyime katılmaya davet etmektedir.

Peyzaj, insanlar tarafından algılandığı şekliyle, karakteri doğal ve/veya insani unsurların eyleminin ve etkileşiminin sonucu olan bir alan anlamına gelir.

Peyzaj önemlidir ama manzara gibi değil çünkü tarih ile günümüz, kültür ile doğa arasında bağlantı kurar. Çeşitli değerlere sahiptir ama hepsi somut değil(yer duygusu...gibi); ve insanlar ana maddesidir- peyzajı oluşturan ve değer veren olanlardır.

Peyzaj belirli bir yerden bakıldığında görüş açısına giren tüm topoğrafik, doğal ve kültürel verileri içerir.Bir alanın tüm görünür özelliklerini içerir.

Peyzaj hayatlarımız için ortam sağlar. Peyzajlar ihtiyaçlarımızı yanı sıra doğa gereksinimlerimizi sağlar. Örnek vermek gerekirse yaban hayatı, vahşi yaşam...vb.v faaliyetlerimiz fonksiyonu ve görünümü şekillendirebilir ve etkileyebilir.Bu aktiviteler şunlardır:

Rekreasyon ve sağlık
Yaban hayatı ve biyolojik çeşitlilik(biyoçeşitlilik)
Eğitim ve deneyim
Tarım, ormancılık ve gıda
Doğal kaynaklar
Ulaşım ve altyapı
Yerleşim
Yerel açıklık
Tarih
Peyzajlar dinamiktir.
Peyzaj karakteri son yıllarda oluşan süreçlerle değişmektedir.Peyzajın değişimine etki yapan farklı kuvvetler vardır. Bunlar:
Tarım ve orman
Doğal kaynaklar
Turizm
Çevre yönetimi
İklim değişikliği
Yerleşim, gelişim ve kalkınma
Rekreasyon
Enerji

Bahçe düzenleme ve peyzaj hakkında sorularınızı bekleriz! Fiyat Alın